Hoppa till innehållet

Teater

Nu suddas 150 år av arbetarrörelse ut

Den socialistiska frigruppen Teater Tribunalen skakar av sig dammet från de senaste åren av halvdvala och gör musikdramatik av Karl Marx ”Kapitalet”.

Den socialistiska frigruppen Teater Tribunalen skakar av sig dammet från de senaste åren av halvdvala och gör musikdramatik av Karl Marx ”Kapitalet”.

Bild: Henrik Dahl/Press

Dagens ETC

När Teater Tribunalen spelar ”Kapitalet” är det exploateringen av arbetarna som är ämnet. Men arbetets verktyg blir samtidigt konst i sig självt.

En föreställning om hur lätt det var för medelklassen att sälja ut människans lika värde för lite bekvämlighet.

Kapitalet

av Dror Feiler, Emil Boss och Karl Marx

Med: Kirsti Torhaug, Dror Feiler, Henrik Dahl, Erik Bonk, Fabian Magnusson, Hanna Melanton Appelfeldt och Teaterkören

Teater Tribunalen i Stockholm

1 tim 10 min

Sällan har en föreställning känts så oemotståndlig. Den skamlöst socialistiska frigruppen Teater Tribunalen skakar av sig dammet från de senaste åren av halvdvala och gör musikdramatik av Karl Marx ”Kapitalet”! 

Hur lätt det var för medelklassen att sälja ut människans lika värde för lite bekvämlighet

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.