Hoppa till innehållet

Litteratur

Lena Andersson tar sina romanfigurer som gisslan

Bild: Press/Polaris

Dagens ETC

I tredje boken om den rationella romantikern Ester Nilsson verkar författaren ha blivit lite för förtjust i sin egen karaktär.

Den lätt dogmatiska tonen övergår i ren predikan när Lena Andersson ska skriva något slags satir över transbarn och skägghispsters.

Kommentera
Män och kvinnor

 

Lena Andersson

Bokförlaget Polaris

272 sidor

Det är lustigt det här med vem som blir folkkär – ta bara Lena Andersson. En evigt avig högerdebattör som på sistone alltmer tippat över i det konservativa och vars politiska världsbild färgar allt hon hon gör. Men som blivit älskad i breda folklager, kanske just för att hon aldrig är insmickrande eller ens vänlig. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.