Hoppa till innehållet

Litteratur

En alldeles lysande roman om sperma

Teodor Stig-Matz baxnar över det 5 000-bitarspussel till romankaraktär Tina Åmodt lagt upp på bordet.

Teodor Stig-Matz baxnar över det 5 000-bitarspussel till romankaraktär Tina Åmodt lagt upp på bordet.

Bild: Fartein Rudjord

Dagens ETC

Med utgångspunkt i en artikel i Dagens Nyheter väver Tina Åmodt en intrig om spermadonationer, föräldraskap och ett äktenskap i kris.

Ska det här bli ännu en av alla jag-romaner om medelklasslivets våndor?

Ganska snart går det upp för mig att så inte alls är fallet.

Kommentera
Den andra mamman

Tina Åmodt

Översättning Helena Hansson 

Norstedts

295 sidor

2023 publicerades en artikel i Dagens Nyheter med rubriken ”Svensk sperma säljs utomlands utan föräldrars vetskap”. I den berättas om hur barn som kommit till via donerade spermier – på grund av den oreglerade handeln mellan företag i olika länder – kan ha upp till 50 halvsyskon utan att veta om det. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.