Hoppa till innehållet

Mat & Dryck

Vitkålens tid är nu!

Jenny Damberg tipsar om den billiga och mångsidiga vitkålen. Nedan finner du recept på en okonomiyaki på jordnötsdressad vitkål och en annorlunda pizzasallad.

Jenny Damberg tipsar om den billiga och mångsidiga vitkålen. Nedan finner du recept på en okonomiyaki på jordnötsdressad vitkål och en annorlunda pizzasallad.

Bild: Jenny Damberg

Dagens ETC

Pålitlig, hållbar, mångsidig för bara 20 kronor kilot – kan det bli bättre?

Kommentera

Kanske, om det är krisp och sötma man vill åt – då är det bara att slå till på stort och köpa spetskål i stället. Till förväxling likt färsk vitkål och med identiska användningsområden.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.