Det förra partiprogrammet är från 2013 och partiledningen anser nu att det är hög tid att det förnyas.
– Vi vet ju att världen har förändrats sedan dess. Dessutom är i princip hälften av våra medlemmar nya sedan 2013, säger partisekreterare Katrin Wissing till DN.
I det nuvarande partiprogrammet finns skrivningar om att en avvecklingen av kärnkraften ska inledas omedelbart och att MP motsätter sig nya reaktorer i Sverige. Men i det nya förslaget på nytt partiprogram – som skickats ut på remiss i måndags – har dessa formuleringar strukits.
Skrivningarna har, enligt ett utkast på förslaget som Dagens ETC tagit del av, istället ersatts av formuleringar om att ”kärnkraften medför allvarliga risker” och att byggandet av ny kärnkraft ”skulle bli dyrare än de förnybara alternativen, och ta för lång tid med tanke på hur snabb minskning av de fossila utsläppen som behövs”.
– Vi vill inte snabbstänga kärnkraften, utan fasa ut den över tid allt eftersom att vi bygger ut det förnybara. Det är en förflyttning som vi arbetat in i utkastet till nytt partiprogram. Däremot är vi fortsatt emot att bygga nya reaktorer, vi ser inte det som en lösning. Det skulle bli mycket dyrare än alternativen och ta alldeles för lång tid med tanke på hur snabbt vi måste sänka våra utsläpp, säger språkröret Daniel Helldén till Dagens ETC.
Han förklarar att klimatomställningen både är skälet till att inte snabbavveckla befintliga reaktorer och till att vi inte ska satsa på ny kärnkraft.
– Vi har ett tydligt mål och det är ett helt förnybart energisystem.
Varför har ni strukit meningen om att ni motsätter er nya reaktorer? Kan det inte tolkas som att ni ändå öppnar upp för mer kärnkraft?
– Nej, vi är fortsatt emot att bygga nya reaktorer, vi ser inte det som en lösning. Det vi har gjort är att skriva om hela programmet och bland annat motiverat varför kärnkraften inte är en lösning på klimatomställningen.
Grön ungdom pådrivande
Dagens ETC har tidigare rapporterat om hur partikongressen 2023 klubbade ett beslut om en ny kärnkraftslinje. Ingen snabbavveckling av kärnkraften, utan en avveckling ska ska i takt med att förnybar energi byggs ut – var beskedet.
Grön Ungdom, som drivit på för att kärnkraftsmotståndet i partiet ska luckras upp, tyckte då att det fortfarande är för otydligt vad MP vill. Ungdomspartiet ansåg att det skulle fattas ett besluta att kärnkraften ska få vara kvar så länge det är tekniskt och ekonomiskt rimligt.
MP har tidigare, i samband med energiuppgörelsen 2016, gått med på att det kan byggas nya reaktorer om det sker på marknadsmässiga villkor.
Men Karin Wissing säger till DN att det är osannolikt att det kommer att ske.
– Det är ganska tydligt att intresset för att bygga ny kärnkraft med de villkoren faktiskt inte finns.