Hoppa till innehållet

Utrikes

Våldsamt bråk i Knesset – anhöriga till gisslan slängdes ut

Gilad Kariv, ledamot i Knesset, skrek medan presidenten talade: ”Du är ansvarig för den största katastrofen det judiska folket genomlevt sedan Förintelsen.”

Gilad Kariv, ledamot i Knesset, skrek medan presidenten talade: ”Du är ansvarig för den största katastrofen det judiska folket genomlevt sedan Förintelsen.”

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Familjer till israeliska fångar i Gaza slogs med säkerhetsvakter under ett sammanträde i Knesset, Israels lagstiftande församling. Netanyahu höll ett högt tonläge i talarstolen när han motsätter sig en kommitté som utreder ansvar för attacken den 7 oktober och oppositionsledamöter – svarade med att skrika på honom.

Våldsamma sammandrabbningar utbröt i dag i Israels parlament efter att dussintals anhöriga till israeliska fångar i Gaza – och till människor som dödades i Hamas terrorattack 7 oktober 2023 - stoppades av säkerhetsvakter när de ville komma in i salen där premiärminister Benjamin Netanyahu talade, rapporterar Al Jazeera. De anhöriga hamnade i slagsmål med Knessets säkerhetsvakter, något som fångades på en film som Al Jazeera publicerat.

”Största katastrofen”

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.