Hoppa till innehållet

Trump-rapporten

Trump hotar med ännu högre tullar – om EU och Kanada skadar USA:s ekonomi

Bild: AP/TT

Dagens ETC

USA:s handelskrig är i full gång. Trump har signerat en order om 25-procentiga tullar på importerade bilar och bildelar. Under natten mot torsdag hotade han med ännu mer ”storskaliga” tullar, om EU och Kanada går samman för att ”skada den amerikanska ekonomin”.

– Jag ser inga positiva konsekvenser av det här, säger Jan Hallenberg, professor emeritus i statsvetenskap.

Kommentera

Trump har signerat en order om 25-procentiga tullar på bilar och bildelar. Under natten mot torsdagen, dagen efter att han skrev under den nya ordern, riktade han nya hot mot EU och Kanada, två av parterna som kommer drabbas, i ett nattligt inlägg på sin sociala medie-plattform Truth. Om EU och Kanada går samman och vidtar åtgärder som ”skadar” den amerikanska ekonomin kommer avgifterna att bli ”långt högre” än de redan planerade, enligt presidenten. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.