Hoppa till innehållet

Politik

Magdalena Anderssons uppmaning till Turkiet: ”Släpp honom!”

Magdalena Andersson (S). Arkivbild.

Magdalena Andersson (S). Arkivbild.

Bild: Ida Persson SVD/TT

Dagens ETC

Gripandet av Joakim Medin är oacceptabelt och den svenska regeringen måste nu göra allt för att få honom frisläppt så snabbt som möjligt. Det är budskapet från Magdalena Andersson (S) om den fängslade Dagens ETC-medarbetaren.

– Demokratin i Turkiet har uppenbara utmaningar, säger Magdalena Andersson.

Kommentera

Det är oerhört allvarligt att en svensk journalist sitter fängslad i Turkiet. Det säger Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson. 

– Det är en väldigt allvarlig situation. Jag förutsätter att regeringen nu markerar mycket tydligt mot den turkiska regeringen. Det är viktigt nu i början att man arbetar mycket intensivt med det här fallet.

Hur ser du på demokratin i Turkiet?

– Den har utmaningar. Fri journalistik är grundläggande i en demokrati. Och även om Turkiet håller val har de uppenbarligen demokratiska utmaningar när både journalister och politiker sätts i fängelse. 

Magdalena Andersson kräver handling av den svenska regeringen.

– Agera nu, och markera väldigt kraftfullt. 

Och till Turkiet har hon en tydlig uppmaning: 

– Släpp honom!

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.