Hoppa till innehållet

Joakim Medin

Joakim Medins advokater stämmer turkiska staten på miljonbelopp

Veysel Ok är en av Joakim Medins advokater. Han är även en del av den turkiska organisationen Media law and studies association (MLSA).

Veysel Ok är en av Joakim Medins advokater. Han är även en del av den turkiska organisationen Media law and studies association (MLSA).

Bild: MSLA

Dagens ETC

Joakim Medins rättigheter har kränkts allvarligt på flera punkter. Det menar hans advokater, som nu kräver hans omedelbara frigivande, och stämmer den turkiska staten på miljonbelopp. Något Blankspot var först med att rapportera om.

Kommentera

Joakim Medins advokater kräver sin klients omedelbara frigivning, och stämmer den turkiska staten på fem miljoner lira, cirka 1,2 miljoner kronor. Det skriver organisationen MLSA, som advokaterna tillhör, i ett pressmeddelande.

Medin sitter fängslad i Turkiet sedan slutet av mars, anklagad för ”medlemskap i en väpnad terroristorganisation”, ”spridning av terroristpropaganda” och ”förolämpning av presidenten”.

Advokaterna menar att flera av Medins rättigheter har kränkts allvarligt, inklusive rätten till frihet och frihet och säkerhet, rätten till en rättvis rättegång, yttrande- och pressfrihet samt rätten till privatliv och familjeliv.

De framhåller att Joakim Medin åtalats på grund av sitt legitima journalistiska arbete, vilket är skyddat av yttrandefriheten. 

De skriver också att Medin nekades en tolk vid frihetsberövandet, och att hans vittnesmål togs upp via Google translate. När han väl fick en tolk var denne inte tillräckligt professionell för att kunna hjälpa honom ordentligt. 

Han har också nekats viktiga delar av sitt åtal, vilket har gjort att han inte haft tillräckligt med tid för att förbereda sitt försvar, skriver advokaterna. 

Joakim Medin är anklagad för att ha rapporterat om upphängningen av dockan föreställande president Recep Tayyip Erdoğan framför Stockholms stadshus i januari 2023. Advokaterna skriver att han inte var i Sverige vid tidpunkten. 

De framhäver också det faktum att Joakim Medins fru är höggravid, vilket gör att frihetsberövandet innebär en allvarlig kränkning av hans rätt till familjeliv. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.