Hoppa till innehållet

Frankrike

”De villigas klubb” möttes i Paris

Volodymyr Zelenskyj tillsammans med Storbritanniens premiärminister Keir Starmer och frankrikes president Emanuel Macron.

Volodymyr Zelenskyj tillsammans med Storbritanniens premiärminister Keir Starmer och frankrikes president Emanuel Macron.

Bild: Ludovic Marin AP/TT

Dagens ETC

Varken Trump eller Orbán. 33 främst europeiska ledare möttes i Paris på torsdagen för att samordna försvaret av Ukraina. En ny allians för och med Ukraina: kallade ”de villiga” i världspressen.

Frankrike och Storbritannien vill att denna vilja ska innefatta fredsbevarande styrkor i Ukraina. Men här finns även tvekarna, som Sverige, och de ovilliga – som Italien.

Kommentera

På torsdagen samlades återigen ledare från framför allt de europeiska länderna i Élyséepalatset för att diskutera säkerhetsgarantier för Ukraina. Även Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj var på plats. Det handlar om att samordna ekonomiskt och militärt stöd för att det angripna landet ska kunna gå starkt in i och ur ett fredsavtal. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.