Hoppa till innehållet

Turkiet

Babur är mitt i protesternas Turkiet: ”Alla är ute på gatorna”

Till innehåll

Dagens ETC

Turkiets auktoritäre ledare Recep Tayyip Erdoğan tycks stå inför en av sina största kriser. Gripandet av populära oppositionspolitikern Ekrem Imamoglu har fått tiotusentals turkar att ge sig ut på gatorna och kräva förändring. En av dem är musikern Babur:

– Den senaste veckan har bara varit jobb, protest, jobb, protest. Ingenting annat. Det handlar om att ta tillvara på våra rättigheter och stå upp för vårt land.

Kommentera

Tiotusentals människor har deltagit i stora demonstrationer i hela Turkiet efter att Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu från partiet CHP greps i förra veckan anklagad för korruption och till en början också också misstänkt för terrorfinansiering. Både experter och demonstranter ser anklagelserna som fabricerade – och ännu ett steg i en auktoritär riktning under president Erdogan.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.