Kylian Mbappé
Anklagelsen mot Mbappé skakar om hela Frankrike

Nyheten har snabbt blivit en nationell angelägenhet. Mbappé själv kallar det fake news och tänker vidta rättsliga åtgärder.
Bild: Jakob Åkersten Brodén/TT, Pablo Garcia/AP/TT (montage)Dagens ETC
De kom till Stockholm för en blöt kväll. De lämnade med en misstanke om våldtäkt – och en av dem var fotbollshjälten Kylian Mbappé. Nyheten har snabbt blivit en nationell angelägenhet. Mbappé själv kallar det fake news och tänker vidta rättsliga åtgärder.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Människor fast i bråte – "Vi kan höra deras röster"

UD bekräftar: Joakim Medin gripen – uppges vara efterlyst

Gänglag slår mot haschrökare i det nya Christiania

Enorma skador i Myanmar – tusentals befaras döda

Trumps hälsominister vill granska koppling mellan vacciner och autism
