Konsultchefens hemliga affärsidé: Hyr ut samma person till flera kommuner
”Det jobbigaste var att ljuga.”
Bild: Dagens ETC (montage)
Dagens ETC
Gängkriminalitet, våldsutsatta barn, unga med missbruk. Den hårt pressade socialtjänsten skriker efter personal i hela landet. Det har skapat en lukrativ bransch för den som hyr ut socionomer.
Dagens ETC kan avslöja att ett stort konsultföretag lurar kommunerna: I hemlighet hyr man ut samma personal på heltid, till olika städer samtidigt.
– Chefen sa att det ska vara hysch hysch, säger Julia, före detta anställd.
Felicia är i 20-årsåldern och arbetar med barn och unga på socialtjänsten. Hennes ärenden handlar ofta om missbruk, våld och hedersproblematik. Hon är väldigt stressad och har svårt att få tiden att räcka till. Så är det för många socionomer, men Felicias situation är annorlunda. I hemlighet jobbar hon för ytterligare en socialtjänst, i en helt annan del av Sverige.
Felicia jobbar heltid i Stockholm, men också i den andra kommunen, drygt 50 mil bort. Där har hon samma uppdrag, arbetstider och inkomst. Varje månad får hon dubbla löner, totalt mer än 100 000 kronor, finansierat av skattepengar.
Det hemliga dubbeljobbandet fungerar eftersom distansarbete tillåts. Och Felicia är långt ifrån ensam.
Genrebild.
Bild:
Dagens ETC
Dagens ETC har pratat med ett flertal unga kvinnor som i det dolda haft fler än ett heltidsuppdrag inom socialtjänsten samtidigt. De har tjänat stora pengar men det har skett på bekostnad av deras välmående. Maria är en av dem. Hon berättar hur hon knäcktes:
– När det var som värst höll jag på att kollapsa av stress. Det kändes som att jag skulle dö.
Dubbelt så dyrt
Det skriande behovet av socionomer har gjort att Sveriges kommuner vänt sig till konsulterna. Att hyra istället för att anställa kostar ungefär dubbelt så mycket, enligt tidningen Akademikern 2023. Det är dyrt för skattebetalarna – men kan snabbt fylla en viktig samhällsfunktion när det saknas personal.
Felicia och Maria är två av dessa konsulter. De har hyrts ut via ett av de många bemanningsföretag som avlastar desperata socialförvaltningar. Dagens ETC kan nu visa att kvinnornas välbetalda men pressade arbetssituation är ett resultat av att deras uthyrare, Alpha Sow AB, hittat kryphål i den privatiserade välfärden som gjort att företaget kunnat fakturera miljonbelopp på oärliga premisser:
Om en person gör två personers jobb kan man i hemlighet fakturera dubbelt.
Mångmiljonär på skattepengar
Bakom bolaget står en socionom och psykoterapeut som heter precis som aktiebolaget han är ensam ägare till: Alpha Sow.
Den 44-årige mannen är bosatt i Stockholm och rekryterade sina första konsulter 2021. Sedan dess har personalstyrkan ökat i rekordfart och idag har han mellan 30 och 40 anställda.
Under samma period har företagets omsättning exploderat från 2,7 till 44,3 miljoner kronor. Enligt det senaste bokslutet uppgick den rena vinsten till fyra miljoner och av den plockade Alpha Sow ut tre miljoner i aktieutdelning till sig själv. Utöver det hade han en månadslön på drygt 130 000 kronor.
En form av bedrägeri
Konsulter, som ofta kommer in på kortare uppdrag och hanterar avancerade ärenden, förväntas generellt ha många års erfarenhet av branschen. Men hos Alpha Sow har flertalet som anställts i själva verket varit unga kvinnor med invandrarbakgrund, juniora inom yrket.
Enligt Maria är det viktigt att betona de anställdas ursprung, kön och ålder.
– Alpha tryckte mycket på att han ville hjälpa unga invandrartjejer. Han fick det att låta som att han räddade oss. Men det var ju vi som gjorde honom jätterik.
Det är marginalen mellan det kommunerna betalar och de anställdas lön som blir det Alpha Sow tjänar pengar på. Denna marginal ökar avsevärt om man pressar sina anställda till att ta flera heltidsuppdrag samtidigt.
Affärsmodellen är enligt Olle Lundin, professor i förvaltningsrätt på Uppsala universitet, en form av bedrägeri.
– Om ett företag går in i en upphandling med avsikt att inte leverera det de säger att de ska så bryter man mot lagen om offentlig upphandling. Det de gör är naturligtvis inte tillåtet.
Olle Lundin, professor i förvaltningsrätt på Uppsala universitet.
Bild:
Mikael Wallerstedt/Uppsala universitet, Dagens ETC (montage)
Olle Lundin förklarar att företaget blir en ”marknadsstörning”, eftersom det inte konkurrerar på samma villkor som de andra konsultbolagen.
– Att utifrån felaktiga uppgifter vinna en upphandling och sen fakturera en kommun på felaktiga grunder är en form av bedrägeri.
Dök upp oanmäld
Dagens ETC har pratat med fyra tidigare anställda på Alpha Sow AB som oberoende av varandra bekräftat att de haft heltidsanställningar i fler än en kommun under samma tidsperiod. Även om affärsmodellen skulle hållas hemlig för alla utom de direkt inblandade så har Dagens ETC pratat med ytterligare tre före detta anställda som känner till upplägget, utan att själva ha jobbat så.
Till en början utlovades de anställda bra arbetsvillkor. På företagets hemsida skriver man att det är en arbetsplats ”som erbjuder dig trygghet” och ”som ser till att du har en rimlig arbetsbelastning ute hos kommunerna”. På Linkedin kallar sig Alpha Sow AB ”ett familjärt företag”.
Han sa hela tiden att vi är som en familj.
Felicia berättar att Alpha Sow snabbt blev mer än en chef. Han ringde henne ofta för att prata om annat än jobb och lovade hennes mamma i telefon att han skulle ta hand om Felicia. Alpha Sow lät henne också bo i en lägenhet i Stockholm som han förfogade över, när hon var där för att jobba.
– Jag såg upp till honom. Han sa hela tiden att vi är som en familj.
Felicia säger att hon minns en sen kväll då hon var ensam i lägenheten. Plötsligt dök Alpha Sow upp oanmäld och kom in.
– Alpha sa också till mig att han inte ville ha killar springande i lägenheten. Jag kände att han kontrollerade mig. Som att han inte bara ville äga mina arbetstimmar, utan hela mitt liv.
Lockade med kontantinsats
Kort efter att Felicia fått sitt första uppdrag i Stockholm vill Alpha Sow att hon ska ta det andra uppdraget i en kommun sex timmar bort. Felicia blir ställd när hon hör förslaget.
– Enligt honom var det bra att det var långt bort, han sa att ingen kommer märka något då. Han pratade mycket om lönen, att jag skulle kunna spara ihop en kontantinsats till en egen lägenhet på nolltid. Och så sa han att han skulle stötta mig och att jag fick sluta på det ena stället om det blev för mycket.
Snart är Felicia heltidsanställd på två enheter för barn och unga i olika delar av Sverige. Hennes månadslön blir då dubbel – över 100 000 kronor. Hon har dubbla uppsättningar av jobbdator och jobbtelefon.
Felicia är på plats två dagar i veckan i den ena kommunen och tre dagar i den andra. Till cheferna säger hon att hon bor på en annan ort och därför ofta vill jobba hemifrån för att slippa pendla. Alla tror henne.
– De misstänkte ingenting. Men det gick ut över mitt mående och min sömn. Det var ett schema som gjorde det omöjligt att leva.
Felicia säger att Alpha Sow under den här perioden insisterade på att hon skulle ta ytterligare en tjänst, en tredje.
– Han försökte övertala mig med samma argument, att han skulle se till att det inte blev för mycket. Men då sa jag nej. Det går inte.
Chef: ”Det är bedrövligt”
Dagens ETC har via offentliga handlingar spårat många av de kommuner som hyrt socionomer av Alpha Sow. Det rör sig om minst 20 stycken. Värmländska Eda är en av dem. Där är Anders Boström chef över enheten för barn och unga, och han blir upprörd när han får höra om dubbeluthyrningarna:
– Det är bedrövligt och en vårdslös hantering av skattepengar. Pengar som ska gå till att folk får ett bättre liv.
Anders Boström, Eda kommun
Bild:
Privat, Dagens ETC (montage)
Vilka risker ser du?
– Det är en jätterisk ur ett kvalitetsperspektiv. Det är riktigt illa och låter som ett avtalsbrott. Våra tjänster är på 100 procent, det framgår av anställningsavtalen.
Vad hade du gjort om du vetat att detta skett hos er under tiden ni anlitade Alpha Sow?
– Jag hade kontaktat leverantören och krävt att få pengarna tillbaka. Sedan hade jag varnat andra kommuner. Jag hade inte velat fortsätta samarbetet.
”Göra mer pengar”
Även Maria pressades snabbt efter att hon börjat till att ta flera tjänster. Alpha Sow pratade om att ”göra mer pengar”.
– Han lyfte hur mycket jag skulle tjäna och sa att jag var grym. Och att han skulle avlasta mig om det blir för mycket.
Att han sa att han går back är fult och äckligt.
Hur påverkade det dig?
– Jag mådde skit psykiskt. Jag tappade hår och gick ner tio kilo. Allt skrivjobb, dokumentation och utredningar, gjorde jag på helger och kvällar. För jobbet måste göras, det märks snabbt om du inte lägger tillräckligt med tid.
Bild:
Dagens ETC
Märkte arbetsgivarna?
– De misstänkte. En gång när jag hade hemmadag bad de mig att sätta på kameran för att se var jag egentligen var. Som tur är jobbade jag faktiskt hemma just den dagen, och inte på den andra socialtjänsten.
Maria berättar att Alpha Sow ofta sa till henne att han inte tjänade något alls på henne. När hon ville ha semesterersättning för båda jobben sa han att det inte skulle gå ihop ekonomiskt för honom.
– Det är först nu jag förstår hur stor vinst han gjort. Att han sa att han går back är fult och äckligt.
Bild:
Dagens ETC
Håll det hysch hysch
Utöver Felicia och Maria har Dagens ETC pratat med Julia och Leona som jobbat på samma sätt via Alpha Sow.
Dagens ETC har tagit del av mejl, sms, anställningsavtal, lönespecifikationer och bekräftelser på tågresor och hotellbokningar som stärker alla utsagor. Samtliga kvinnorna har haft månadslöner på över 100 000 kronor.
Julia bekräftar att Alpha Sow sa att upplägget var hemligt.
– Han sa att det ska vara hysch hysch. Det jobbigaste var att ljuga för mina chefer i kommunerna. Det kändes fel att inte vara ärlig.
Likt Felicias situation var Julias uppdrag långt ifrån varandra. Det var cirka 30 mil mellan hennes två kontor.
Misstänkte de någonting?
– Inte med mig. Men jag vet att en annan Alpha-konsult blandade ihop sina klienter. Då hade en arbetsledare frågat: ”Vem är det du skriver om i utredningen?”. Hon blandade också ihop sina jobbtelefoner för de såg likadana ut.
Bild:
Dagens ETC
Även Leona berättar att Alpha Sow var tydlig med att hon inte fick säga något.
– Alpha började prata om två anställningar innan jag ens hade börjat jobba för honom. Han sa redan då att jag inte fick prata om det.
Du ljög för dina arbetsgivare och tog ut dubbel lön. Hur tänker du kring det?
– Jag skulle inte rekommendera det och jag skulle inte göra det igen. Det kändes inte bra i magen. Även om ingen frågade rakt ut, även om du inte aktivt ljuger, så är det oärligt och oetiskt. Det rimmar illa med min moraliska kompass.
Bedrägeri med stora risker
Jenny Norén från fackförbundet Vision, som organiserar socionomer, ser mycket allvarligt på Alpha Sows arbetsmetoder.
– Det är förskräckligt. Företaget känns oerhört oseriöst. Det handlar om bedrägeri och det är en stor arbetsmiljörisk för konsulten. Och en stor risk för klienterna i socialtjänsterna.
Går det att utföra ett säkert arbete så här?
– Absolut inte. Det är också ett väldigt cyniskt sätt att använda människor på. Det blir allvarligare av att de varit juniora och inte haft erfarenhet.
Fast i en fälla
De fyra kvinnorna känner sig utnyttjade av Alpha Sow. De säger att de lurades att fortsätta trots att de inte mådde bra. Och att Alpha Sow har pressat dem och sagt att det skadar företagets rykte om de avbryter ett uppdrag i förtid.
– När man väl var fast i fällan då fick man klara sig själv, säger Maria, som fick dödskänslor av stressen.
Sa du det till Alpha Sow?
– Ja. Då sa han att jag inte kunde säga upp ett uppdrag jag tackat ja till. Han sa att det blir ett kontraktsbrott.
Flera av kvinnorna blev till slut sjukskrivna på grund av stress. Felicia säger att bara tanken på sin forna arbetsgivare Alpha Sow ger henne ångest.
Vad skulle du säga till den som funderar på att börja jobba åt honom?
– Spring. Spring för ditt fucking liv.
Alpha Sow: Mångfald är viktigt
Dagens ETC har i flera dagar försökt få en intervju med Alpha Sow. Vi har besökt hans kontor på Stureplan utan framgång. Via mejl har konsultchefen slutligen svarat. Han skriver att företaget ”alltid strävar efter att bedriva sin verksamhet på ett etiskt, lagligt och professionellt sätt.”
Utanför Alpha Sows kontor på Biblioteksgatan i Stockholm.
Bild:
Dagens ETC
Alpha Sow skriver att han ”genom åren anställt konsulter av olika etniciteter, kön och åldrar” och att han ”förstår vikten av inkludering och mångfald”. Gällande att han dykt upp oanmäld sent en kväll hos en anställd och att han sagt att hon inte får ha killar springande i företagslägenheten, svarar han:
– Vår policy är att dessa bostäder endast ska användas då uppdrag utförs, och inte som ett permanent boende för den anställda eller dess familj.
Våra frågor om varför han hyrt ut konsulter till flera kommuner samtidigt, hur mycket vinst han gjort på upplägget och varför han hållit det hemligt lämnas obesvarade.
Alla de före detta anställda heter egentligen någon annat.
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler.
Läs reglerna innan du deltar i diskussionen.
Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.