Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Azalea BK fokuserar på glädje och utveckling

Med ungdomsledaren Fredrik Sundqvist i spetsen har Azalea BK arbetat mycket med sin värdegrund. Nu har en mängd olika föreningar tagit efter Majornaklubben och gjort samma sak.
Med ungdomsledaren Fredrik Sundqvist i spetsen har Azalea BK arbetat mycket med sin värdegrund. Nu har en mängd olika föreningar tagit efter Majornaklubben och gjort samma sak.

ETC Göteborg

Sommarens fotbollscuper ställer krav på barnen. Och det gäller att agera för att undvika resultathetsen som det kan innebära. – Det allra vanligaste misstaget är resultatfixeringen, säger författaren och ungdomsledaren Fredrik Sundqvist.

Han har varit tränare för pojklag och blev senare föreningsutvecklare och utbildningsansvarig i Majornaklubben Azalea BK. Han har bland annat skrivit boken Så funkar ungdomsfotboll och han föreläser om värdegrundsarbete inom ungdomsidrotten. 

BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS

Pedagogiskt verktyg

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Göteborg!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln