Se upp för Sverigedemokraterna. De kommer först efter invandrarna, sedan kommer de efter dig, efter alla.
Minns du valrörelsen och alla löften om hur vanligt folk skulle få det bättre? Invandring ställdes mot gemene man. Det skulle bli billigare att förbruka el, pensionärer och arbetare skulle få det bättre, bara man kom åt invandringen, sades det.
Nu har både den här och den förra regeringen sett till att färre asylsökande och invandrare kommer hit, det har blivit allt tuffare att få asyl och medborgarskap. Vi har testat den politiken i åtminstone tio år nu, men vad har blivit bättre i samhället av det?
Sedan valutgången och Tidöregeringens bildande har det mesta blivit sämre. Nu senast har vi beskedet om att egenavgiften för läkemedel höjas – med hela chockerande 30 procent, från 2 900 till 3 800 kronor per person och år.
Så här är det på punkt efter punkt. Matpriserna har skjutit i höjd. Hyrorna har ökat kraftigt. Skolorna måste spara pengar. Det ska bli ännu svårare att få a-kassa. Arbetsförmedlingens kontroller av de arbetslösa ska bli tuffare.
Ingen av dessa försämringar har med invandring eller asyl att göra. Ändå fortsätter Tidöpartierna att lägga fokus där.
I förslag efter förslag vill Socialdemokraterna vara värre än SD:s samarbetsregering,
Tyvärr är oppositionen och inte minst Socialdemokraterna så vilsna att det är sorgligt att se. I stället för att ta fighten – nu när man har öppet mål om matpriser, mediciner och hyror – fortsätter man låta SD sätta agendan. Och där udden är som bekant riktad mot människor med rötter i andra länder.
I förslag efter förslag vill Socialdemokraterna vara värre än SD:s samarbetsregering, som Signe Krantz nyligen skrev här i Dagens ETC. Det handlar bland annat om grundlagsutredningen som öppnade upp för att återkalla medborgarskap. Socialdemokraterna valde att inte stå upp för medborgarskapet. I stället vill de gå ännu längre.
Strategerna hos Socialdemokraterna måste vakna.
”Deras berättelse om Sverige måste mötas med en alternativ berättelse, inte en blek kopia” skriver Expo om SD i rapporten ”Hotet från ytterhögern”, gjord på uppdrag av ABF. Rapporten är obligatorisk läsning för alla till vänster som vill vinna nästa val.
Men det handlar inte bara om valet. Rapporten måste läsas av demokrater som bryr sig om framtiden och som oroas av den skrämmande utveckling vi ser både här och globalt.
Ytterhögerns berättelse har fått fäste. Men ytterhögern växer inte på grund av yttre faktorer som invandring eller arbetslöshet, den växer av egen kraft. Som Expo påminner om i rapporten handlar det om en politisk rörelse som har funnits i Sverige i över hundra år med sina idéer och sin berättelse – och den lockar sin publik.
Sluta prata om SD som ett problem i sig och börja berätta på vilket sätt SD:s politik är ett hinder för det jämlika samhället man vill uppnå.
Vad ska då arbetarrörelsen göra? Jo, det är beskriva den egna visionen och på vilket sätt SD står i vägen för den. Till exempel behöver man sluta prata om SD som ett problem i sig och börja berätta på vilket sätt SD:s politik är ett hinder för det jämlika samhället man vill uppnå. Men det kräver att man tror på sin egen vision och vet vad den går ut på.
Man kommer inte vinna över Sverigedemokraternas väljare genom att föra SD:s politik, inte ens med argumentet att man gör det bättre. Inte heller vinner man deras övertygade väljare genom att än en gång skrämmas med SD:s historia och vad olika företrädare gör på sociala medier. Det leder ingenvart. SD:s kärnväljare, som tror på partiets världsordning, kommer fortsätta göra det.
Sverigedemokraterna driver ett nationalistiskt auktoritärt projekt. Efter invandrarna står alla andra på tur att se sina liv och rättigheter försämras. För i SD:s värld är nationen målet, inte människorna.