Hoppa till innehållet

Ledare

Johan Jenny Ehrenberg: Trumps tullar är ett desperat försök att stoppa Kina

Bild: AP/TT, Shutterstock

Dagens ETC

Det enda land som på allvar utmanar den amerikanska dominansen vad gäller AI, läkemedel, robotar, sociala medier, smartphones, nanomaterial och forskning är Kina.

Och det här är viktigt. Det är i ekonomin vi kan hitta förklaringarna till de galna nyheterna där USA piskar grannländer med obegripliga tullar.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

När jag var ung kunde man höra folk säga ”men vem skulle vilja köpa en japansk bil?”. Myterna om de usla japanska bilarna spreds snabbt. Det var Volvo och Saab som var ”riktiga bilar”, och så jänkarnas förstås. Franska bilar påstods ”bara rosta” och italienska fick man som normalsvensk ung man ”inte plats i”.

De sista dropparna ska användas för att smörja fram en snabb tillväxt.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.