Ali Memarchi var nästan klar för ett jobb på Telia. Det enda som återstod var säkerhetsprövningen – en ren formalitet trodde han.
Men det blev inte ens någon säkerhetsintervju. När Ali meddelade rekryteraren att hans föräldrar kom från Iran blev det kalla handen direkt, vilket Expressen rapporterat om.
Trots att Ali kom till Sverige som fyraåring, är ostraffad och inte besökt landet på 18 år.
Att ursprung kan vara en faktor vid säkerhetsklassade tjänster är i sig inget konstigt. Nära kopplingar till land till ett land som förhåller sig antagonistiskt till Sverige kan precis som exempelvis skulder och missbruk utgöra en risk för utpressning. Om en sådan risk är hög kan personen nekas en säkerhetsklassad tjänst.
Men enligt fackförbundet ST:s uttalanden till Expressen sker det allt oftare att människor nekas jobb enbart på grund av sitt ursprung.
Detta sker inte i ett vakuum. Säpo har kommit med en hemställan till regeringen om att skärpa säkerhetsprövningarna. Om Säpo fått som de ville hade ingen med nära koppling till Iran kunnat få ett jobb med säkerhetsklassning.
Många ställde sig frågande. Det finns över 100 000 svenskar med iransk bakgrund. Skulle alla de vara helt avstängda från jobb som polis, diplomat, politiker, kriminalvårdare, IT-ansvarig eller jobb på telekombolag?
Pressen blev hård och regeringen tillsatte en utredning istället för att lyssna på Säpo. Men säkerhetsprövningar är inga öppna processer. Det verkar som att många företag redan nu tar det säkra före det osäkra och sorterar bort folk med en viss bakgrund.
Skadan är i viss mån redan skedd. Bortsorteringen av svenskar med viss bakgrund har nog bara börjat.