Hoppa till innehållet

Ledare

Annie Croona: Ingen pratar om faran med Ozempic och ätstörningar

Josefine Jinder skrev nyligen i Expressen att hon tar Ozempic.

Josefine Jinder skrev nyligen i Expressen att hon tar Ozempic.

Bild: Fredrik Sandberg/TT, Shutterstock, skärmdump (montage)

Dagens ETC

Diabetesmedicinen Ozempic, som gör att man minskar i vikt, beskrivs som en mirakelmedicin och allt fler tycks predika för en bredare användning av läkemedlet.

Men det finns enorma risker som ingen verkar ta hänsyn till. Har vi glömt att det är skillnad på att vilja gå ner i vikt och att faktiskt behöva det?

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.

”För samhället är kostnaden närmast obefintlig och vinsterna troligen mycket stora.” Så skriver Karin Bojs i Dagens Nyheter om diabetesläkemedlet Ozempic och dess potential. 

Vi har ju redan börjat marknadsföra det på våra kultursidor.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.