Ledare
Andreas Gustavsson: Här har du min utsträckta hand, Carl-Oskar Bohlin
![](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/media/2021111912118_52ad09ea-c5db-4fa7-a43c-671874138fdf.jpg)
![Carl-Oskar Bohlin(M) i 30 minuter.](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/media/20250207130244_f8269915-db2f-4968-b776-0a82d70a125f.jpg)
Carl-Oskar Bohlin(M) i 30 minuter.
Bild: SVT pressDagens ETC
Ministern ska värna vår demokrati och stärka nationen mot desinformation. Men så sitter han ändå i SVT och försöker krishantera genom att angripa den som granskat honom. Ja, Dagens ETC. Så kan vi ju inte ha det.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
![Andreas Gustavsson](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/authors/andreas-gustavsson_c55f0e0cb82868737ca156bd3335563faa336aa1.jpg)
Andreas Gustavsson
Text
I ett som vanligt ytterst utförligt inlägg på plattformen X, som i Carl-Oskar Bohlin händer förvandlas till makroblogg extra allt, förklarar han att Anders Holmberg ställde konstiga frågor i ”30 minuter”. Han ville ju tala om civilförsvar. Men istället blev det ett ansvarsutkrävande kring tidigare utspel som Bohlin själv anser är meningslöst. Han har fel.
Möjligen satte vi en lätt skämtsam rubrik på den ledare Dagens ETC publicerade i december förra året (”Carl-Oskar, logga ut från X – för Sveriges skull!”) men vad den beskrev var ett dystert pärlband av fadäser, pendlande mellan pikant pinsamma och avsevärt allvarligare natur.
Till den senare kategorin hör definitivt att ministern för civilt försvar under hösten 2023 på en och samma helg lyckades dela vidare både en renodlad högerextremism och starkt kontroversiell högerradikal till sina många följare på X. Något som Dagens ETC då uppmärksammade i en nyhetsartikel.
Bohlin ville uppmana allmänheten till självrannsakan, att vi alla måste vara mer vaksamma så vi inte sprider falska narrativ. Han exemplifierade genom att tipsa om ett inlägg som visar hur man fejkar sprängningar i ett videoklipp. Problemet var att han hämtade det från en kanadensisk högerextremist, Lauren Southern, notoriskt ökänd för att polarisera och desinformera.
Bohlins inlägg ligger fortsatt kvar för beskådan, bara med ett förtydligande:
”Syftet med inlägget är inte att ge uppmärksamhet åt avsändaren som är mycket kontroversiell, utan att påvisa de verktyg som denna typ av aktörer kommer att använda sig av i framtiden.”
En så kallad efterhandskonstruktion.
Självklart rapporterade Dagens ETC om den här saken.
Självklart är Holmberg nyfiken på att få veta vad som gick snett.
Den där ödesdigra helgen delade ministern också en video där högerradikalen Douglas Murray intervjuas av Sky News Australia. Enligt Bohlin sätter Murray ”fingret på ett antal dubbla standarder som är högst närvarande i vår samtid”. Det kan han tycka. Men då ignorerar han vad expertis anser om Murrays bidrag till hyperpolarisering och islamofobisk paranoia genom sina debattutspel och böcker som ”The war on the West”.
Ska ett statsråd som ansvarar för att Sverige står robust och enat mot hot använda sin position för att lyfta fram en röst som är så extrem? Murray har bland annat relativiserat Förintelsen.
Nej, knappast.
Bohlin har helt enkelt jobbat ihop till en riktigt svettig sittning hos SVT.
Dagens ETC:s ledarsida har följt den här bitvis omdömeslösa, alltid mångordiga resan.
Som med turerna kring Energimyndigheten och klimataktivisten ”Anna”.
Som att hans utvalde generaldirektör, Magnus Hjort på Myndigheten för psykologiskt försvar, anmälde Kalla fakta till Granskningsnämnden – efter att ha förankrat sin linje hos regeringen.
Som att han kastade sig över mycket preliminära uppgifter om kabelbrott, för att snabbt bli rättad av Finland.
Duger han i krig?
Klarar han sitt uppdrag?
Den frågan har vi ställt oss på ledarsidan.
Tyvärr stiger hans kurs inte i ”30 minuter”. Även om vi bortser från att han inte kan ge ett rakt svar på om han skulle kunna sprida vidare Hamas och NMR på sina sociala medier.
Anklagelsen han kommer med mot Dagens ETC.
Nej, Bohlin gör något annat också. Han försöker med en tillbakakaka när Holmberg vill veta varför han måste dela just extremisten Southern, varför han i kraft av sitt ämbete bidrar till att ge henne legitimitet.
Bohlin kastar upp Dagens ETC på bordet.
”Det här var ett spinn som började med hjälp av en publikation på vänsterkanten”, säger han, och fortsätter:
”Det är i grunden människor som vill angripa mig för att de inte delar mina uppfattningar i sak.”
Han menar vidare att det är ”intellektuellt ohederligt” att ”vantolka” och ”aktivt misstolka”, det är alltså anklagelsen han kommer med mot Dagens ETC, som är den tidning han avser.
Pinsamt? Eller allvarligt?
Jag påstår det senare.
Ministern som ska värna vår demokrati, som ska stärka nationen mot desinformation och diverse försök att underminera samhällets institutioner, besvarar en rimlig fråga med att angripa en dagstidning för att den granskat honom, ja, indirekt med att angripa de nyhetsjournalister som sammanställde nyhetsartikeln om Southern-delningen.
Så kan vi ju inte ha det.
Bohlin vet väl att en ledare och nyheter inte är samma sak?
Bohlin ser väl skillnad på spinn och journalistik?
Jag har betydligt fler frågor. Och här finns ingen höjd stridsyxa. Bara en utsträckt hand. Jag kan tänka mig olika konstruktiva sätt att komma vidare ur den här situationen som Bohlin uppenbarligen föreställer sig är en pågående konflikt. Kom förbi på studiebesök, träffa redaktörer och reportrar. Eller lösgör tid för en längre intervju – som många av dina kollegor gjort – där du får tala till punkt, där vi får ställa de frågor som behöver ställas.
Eller något annat.
Vad som helst är, ur mitt perspektiv, att föredra framför att en minister försöker underminera en dagstidning. Speciellt i en tid då otaliga andra framställer journalistik som något suspekt och inlindat i dolda agendor.
![Andreas Gustavsson](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/authors/andreas-gustavsson_c55f0e0cb82868737ca156bd3335563faa336aa1.jpg)
Andreas Gustavsson
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
![](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/media/20250207100236_cadacfd7-251b-45c7-81bc-a4332704c9a9.jpg)
Jag kan inte tänka mig ett sämre tillfälle att avskaffa lagen om hets mot folkgrupp
![](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/media/20250206150240_65e0e2eb-2306-4778-b373-29690579386a.jpg)
Trumps tullar är ett desperat försök att stoppa Kina
![Elon Musk.](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/media/20250206110252_7cfd8e17eaa48dbda963ed33efd81ed8dbeb95e3df86a89d750beb1416519c68.jpg)
Den här versionen av USA är inte vår givna vän
![](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/media/20250205200252_d4368cc9aaff8ff143ed6f7aebb9b14318e0a09ac7bf470a58f3ca1c1f9ecae2.jpg)
Polisen borde inte ha uttalat sig om att skytten saknade ideologiska motiv
![](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/media/2025020512028_ba0830e92b2425f768fc16a6630fd7794445227c0c837aa617b443d990bc919d.jpg)
Så vrider vi oss ur New Public Managements strypgrepp
![Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och USA:s president Donald Trump.](https://cdn.publisher-live.etc.nu/swp/uc3g8l/media/2025020511024_f42c3737905bf8fd3bf7005639ce5769821cf57d844b6bbfafa9a36743586eff.jpg)