Hoppa till innehållet

Ledare

Annie Croona: EFN kommer såklart inte granska Handelsbanken

Det är Handelsbanken som driver ekonomikanalen EFN.

Det är Handelsbanken som driver ekonomikanalen EFN.

Bild: Viktoria Bank/TT (redigerad)

Dagens ETC

Handelsbanken går med storvinst, men pengarna går inte till kunderna – utan till satsningar som ekonomikanalen EFN. När Lennart Ekdal ställer högst befogade frågor om hur det går ihop att en bank producerar ”oberoende” journalistik undviker EFN:s Magnus Alselind att bemöta kritiken. Varför?

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Handelsbankens mediesatsning EFN har kritiserats från flera håll sedan de började satsa rejält för något år sedan, med högprofilerade rekryteringar på löpande band.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.