Hoppa till innehållet

Ledare

Tanvir Mansur: Barnen blir lidande när UNRWA attackeras

Palestinska barn i matkö.

Palestinska barn i matkö.

Bild: Abdel Kareem Hana/AP/TT

Dagens ETC

Genom att förbjuda UNRWA försöker den israeliska staten i förlängningen ta bort rätten till återvändo för palestinska flyktingar, som konstaterades i en FN-resolution 1948.

Det här är en ledare från Dagens ETC.
Ledarsidan är oberoende med röd och grön politisk färg.
Kommentera

Israeliska styrkor stormar under torsdagen ett utbildningscenter, som drivs av flyktingorganet UNRWA, i östra Jerusalem. Polisen slänger tårgas och ljudbomber. De evakuerar elever och skolpersonal.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.