Nej, Löfvens socialistklocka kostar inte 275 000, skrev Metros Viralgranskaren.
Nu får historien om det urdyra uret en ny vändning: Statsministern auktionerar nämligen ut sin omtalade klocka till förmån för välgörenhet.
BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS
Gillar du det vi gör?
Swisha en peng till: 123 148 087 0
Så här skriver statsministern på sin facebooksida:
"Stöd Musikhjälpen, köp min klocka "värd" 275 000 kr!
Det finns en lite rolig historia om den här klockan. I höstas kom en av mina medarbetare och berättade att det på sociala medier spreds att jag hade en klocka som var en "Patek Philippe Calatrava” - värd cirka 275 000 kronor. De hade bildbevis och allt, och nu hade tidningarna börjat ringa och undra om det stämde.
Så vi tittade på bilderna, och skrattade gott. Det var ju min gamla trotjänare, som jag fått i gåva av nordamerikanska arbetare i International association of Machinists and Aerospace Workers på 90-talet. Klockan säljs fortfarande i en uppdaterad version i deras webbshop, och där kan man få den för runt 700 kronor.
Men det övertygade inte alla. Det finns fortfarande de som låter bilderna och påståendet ligga kvar på sociala medier. Bland några av kommentarerna finns en och annan som försöker hålla fast vid att klockan är värd sina 275 000 kronor. Så nu har de chansen! Har de tur kan de ju kanske få den för 200 000 kronor eller mindre.
Oavsett vem som köper den, så får man en fin och gedigen klocka som varit med mig i över 20 år, och som förhoppningsvis kommer hålla i minst 20 år till. Den har varit med på ett oräkneligt antal arbetsplatsbesök, möten, förhandlingar och resor i Sveriges tjänst.
Tillsammans med klockan kommer också mitt personliga tack för din gåva till Musikhjälpen, i kampen för barns rätt till utbildning. Varje krona någon är villig att ge kommer gå till en bättre framtid för de barn som behöver det som mest. Det skulle vara det finast möjliga ödet för den här klockan. För det viktiga är väl inte vilka prydnader vi har på oss, utan vilka värderingar vi bär inom oss och arbetar för. Och oavsett om du budar eller inte, så kan vi ju
alla lära oss att lita lite mindre till rykten på nätet - och lita lite mer på maskinisternas känsla för kvalité.
Det är historien om klockan."
Här finns auktionen.