De pluggar båda i Umeå men har för avsikt att återvända till Sundsvall när studierna är klara.
– Vi tyckte att det var en kul idé med en kolonistuga, säger Viktoria Mehlin.
BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS
Gillar du det du läser?
Swisha en peng till: 123 148 087 0
Och det har faktiskt överträffat deras förväntningar.
– Det finns alltid något att göra ute på kolonilotten. Dessutom är alla på området så hjälpsamma. Så vi får ta del av mycket kunskap av de andra, säger Douglas Helsing.
Effektiva
De är lite intresserade av trädgårdsarbete och odling sedan tidigare.
– Vi är båda uppvuxna med mammor som har hållit på mycket med blommor och annat, konstaterar Viktoria.
Det är speciellt en inriktning med odlingen som lockar.
– Det är att odla sin egen mat. Att äta sådant man har odlat själv. Det ser vi verkligen fram mot, säger Douglas.
Så därför har de satt potatis, mycket kryddor, paprika, basilika och koriander.
Även jordgubbsplantor och pumpakärnor har fått sin plats på kolonilotten.
– Dessutom fanns här jättemycket gräslök och underbara hallonbuskar sedan tidigare, berättar Douglas.
De har hunnit med mycket på kort tid trots att man först och främst har koncentrerat sig på att rusta upp den 10 kvadratmeter stora kolonistugan.
– Vi har slipat golv, rätat upp väggar och målat, skrattar Douglas.
Att bo i den rätt lilla stugan är inget som bekymrar.
– Nej, den är lagom stor. Man vill ju ändå vara ute så mycket som möjligt oavsett väder.
De uppskattar att vara en del av koloniföreningen Arbetsglädje.
– Det är väldigt socialt. Man pratar med grannar och så. Sedan arrangerar föreningen mycket. Både midsommarfirande och bouleturnering, säger Viktoria.