Live at Heart börjar redan på söndag. För precis som under tidigare år mixas konserter med föreläsningar och event för branschfolk. Själva musikfestivalen börjar dock på onsdag med konserter på flera scener och en gala på nattklubben Ritz. På galan ska bland annat festivalens eget pris Musikörat delas ut till årets vinnare Tomas Ledin och Hilda Sandgren. De får priset för sitt arbete med Stockholm folk festival.
– Båda har sagt att de kommer till Örebro för att ta emot priset, säger Anders Damberg.
Örebro kommuns och Stora Hotellets låtskrivarstipendium ska delas också ut på galan. Dessutom blir det framträdanden av flera artister.
Långväga band
Idén med Live at Heart är att artister som saknar kontrakt ska få en chans att visa upp sig för skivbolag och publik. Det tyska eventföretaget FPK Scorpio, som bland annat arrangerar Bråvallafestivalen i Norrköping, har startat en liknande festival. Den arrangerades för första gången i februari i år i Norrköping.
– Men vi har inte märkt av någon konkurrens av den, uppger Anders Damberg.
Tvärtom har intresset för Live at Heart ökat, inte minst från inter-nationella bland. Bland årets artister finns band från exempelvis Kanada, Australien och Indonesien.
– Artister som har åkt så långt för att komma hit erbjuder vi fler tillfällen att spela än ett, så det finns flera chanser att se dem.
Bra spridning
Förra året spelade närmare 200 band och artister på festivalen, i år är det alltså 220.
Anders Damberg uppskattar att runt 25–30 procent av artisterna kommer från Örebrotrakten. Ungefär 20 procent är internationella artister och resten kommer från övriga Sverige och våra nordiska grannländer.
– Men det är en gissning från min sida, jag vet inte exakt.
Som vanligt blir det spelningar på en mängd olika platser. På dagarna blir det konserter på utomhusscener på Våghustorget och Stallbacken. På kvällarna från en mängd olika scener som är utspridda från Grand Hotell på söder till Kulturhuset på norr.
– Det är en bra spridning. Vi har scener på hotell, i Nikolaikyrkan, på små mysiga kaféer, nattklubbar och restauranger, berättar Anders Damberg.
Inspirerat andra
Nytt för i år är att flera kaféer och restauranger runt Järntorget deltar genom att ordna konserter. Och att Peace and Love Film Festival har blivit en del av Live at Heart.
– Det är otroligt roligt att ha fått med en internationell filmfestival. Flera av filmerna kommer endast visas en gång i Sverige och det är under festivalen.
Live at Heart har dessutom inspirerat andra arrangörer som exempelvis Immanuelskyrkan på Väster att ordna egna konserter under festivaldagarna.