Fråga: Måste man prata med en ny partner om sitt gamla sexliv? I mina tidigare relationer har det alltid kommit upp, känns som att det förväntas att man går igenom vad man gjort tidigare och med vem och hur många.
Jag känner mig inte alls bekväm med att prata om det som varit.
Dels vill jag faktiskt inte veta detaljer om tidigare sexliv hos den jag är ihop med. Och dels känner jag mig inte bekväm med att prata om gamla sexpartners. Jag tycker oftast att det dessutom blivit tråkig stämning när man pratat om det. Känns som att det alltid är någon som mår dåligt, blir svartsjuk eller känner sig för mycket eller för lite. Kan man "avböja" såna frågor eller är det en oskriven regel att man snackar om sådant?
BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS
Gillar du det vi gör?
Swisha en peng till: 123 401 876 8
Svar: Nej, jag tycker verkligen inte att man måste prata om gamla erfarenheter med sin nya partner om man inte vill. Jag tror precis som du skriver att det är många som gör det, ibland kanske mer för att man tror att det förväntas än att det egentligen önskas av någon. Jag har träffat en hel del patienter som berättar att just dessa samtal kring tidigare erfarenheter lett till betydligt mer tråkigheter än något bra. Vill man fråga eller berätta är det så klart helt ok men jag tänker att man behöver vara lyhörd kring om den andre vill eller inte.
När det gäller sexliv med en ny partner tänker jag att många skulle må bra att prata mer om andra saker i stället. Det skulle till exempel kunna vara vad man förväntar sig av den andra, vilka önskningar man har för relationen och för sexet, vad man tycker är okej och inte okej. Är man i en traditionellt monogam relation är det lätt att ta för givet att båda menar samma sak. En del problem och konflikter kommer från att man inte pratat med varandra innan utan antagit att båda har samma gränser kring till exempel otrohet.
Många i relationer som av vissa räknas som alternativa, det vill säga utanför den rätt snäva heterosexuella monogama kärnrelationen, har oftare dessa typer av samtal kring vad som är ok i relationen och vad som inte är det. Det kan handla om BDSM eller polyrelationer där man behöver dra upp gränser och förhållningssätt för att de inblandade ska känna sig trygga och respekterade. Ibland har man ett lösare samtal och i vissa fall handlar det nästan om tydliga kontrakt.
Kanske är ett samtal kring hur man vill ha det gällande sex och relationen i stort ett mer meningsfullt ämne än att gå igenom vad man gjort med eventuella tidigare sexpartners?
Läs också tidigare sexspalter:
”Hur blir jag frisläppt och avslappnad i sängen?”
”Min reumatiska värk gör det svårt att hålla igång sexlivet”
”Vi skulle vilja prova swingersklubb– hur gör man?”
Vad menas med matsex?
”Jag blir upphetsad av att lägga ut bilder på mig själv”
”Kan jag bli kär i min partner igen?”
”I want to have sex but I don’t know how”
”Varför kan jag inte komma när jag har sex med en partner?”
Allergi mot latex – vilka kondomalternativ finns?
"Jag vill testa lite mer kinky sex"
"Var kan jag träffa likasinnade?"
"Kollegan fattar inte att jag fiskar efter en dejt"
"Jag äcklas av min egen kropp"
”Fontänorgasm – eller kissar jag på mig?”
”Väldigt dåligt sexliv sedan jag fick kondylom”
”Vi vill testa analsex – vad ska vi tänka på?”
”Jag får utlösning, men inte orgasm”
”Känner mig obekväm när jag lever ut mina sexfantasier”
”Min partner får mig att skämmas för att jag vill ha sexiga underkläder”
”Jag vill ha sex med någon annan än min partner”
”Hur utbildar man sig till sexolog?”
”Vad ska jag göra om mitt barn inte är straight?”
”Min man tänder på smärta – men jag vill inte tillfoga honom den. Vad ska jag göra?”
”Hur ber jag min fru om närhet och sex?”
”Jag måste tvinga tillbaka tankarna till nuet och sexet”
”Lusten har försvunnit”
”Måste vi ha barnvakt för att få till det?”
”Hur undviker jag att göra någon illa?”
”Han kommer efter 30 sekunder – vad ska vi göra?”
”Sex är väldigt ångestladdat för mig – hur får man hjälp?”
”Vad kan jag göra för att avdramatisera sexet och få henne att slappna av?”
”Jag vill verkligen kunna vara i stunden och få orgasmer”
”Jag har svårt att inte komma om jag inte kopplar bort tankarna från nuet”
”Jag kommer fyra gånger oftare än han gör. Det stressar mig.”
”Mina bröstvårtor är känsliga och okänsliga samtidigt”
”Kan inte komma om jag inte fantiserar samtidigt”
”Efter tio år och två barn har min man och jag inte sex alls”
”Går det att öva upp förmågan att dra ut lite på det roliga?”
”Knepigt med piller som ska öka kvinnors sexlust”
”Hur och när pratar man bäst med sitt barn om sex på ett normkritiskt sätt?”
”Varför kräver inte alla vettiga män ett vettigt p-medel?”