Hoppa till innehållet

ETC Stockholm

Identitetssökande gråtdisco när Kiki solodebuterar

 ”När jag skriver texter brukar jag ibland ladda ner filmmanus, för att jag har svårt att skriva text och vill hitta bra ingångar,” säger Kicki Halmos. 
”När jag skriver texter brukar jag ibland ladda ner filmmanus, för att jag har svårt att skriva text och vill hitta bra ingångar,” säger Kicki Halmos.  Bild: Bild: Tova Rudin-Lundell

ETC Stockholm

För fyra år sedan splittrades popduon Masquer. En kreativ kris, en Berlin-flytt och en världsturné med Lykke Li senare är det nu äntligen dags för sångerskan och producenten Kicki Halmos att släppa sin efterlängtade debut-ep som soloartist under namnet Kiki. ETC Stockholm åkte till Hägersten för ett samtal om filmisk gråtdisco, identiteter och feministiskt självförtroende.

Kicki Halmos tar emot i sin stora hyresetta i Axelsberg, med en uteplats där växterna alltjämt väntar på vårens ankomst. Det är tisdagseftermiddag och hon är ledig från sitt deltidsjobb på biblioteket i Rinkeby. 

BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS

”Man blir lite knäpp”

Melankoliskt och dansant

Har alltid fått försvara sina val

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Stockholm!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln