Det var inte mycket att chockeras över när Augustjuryn presenterade de författare som tävlar i kategorin "Årets svenska skönlitterära bok". Efter ett starkt svenskt bokår är konkurrensen högre än vanligt bland de potentiella Augustvinnarna.
Jonas Hassen Khemiris är nominerad för sin kritikerrosade roman ”Systrarna”. Dagens ETC:s recensent Andres Lokko beskrev boken som ”litterär jazzfunk” med ”ett flow som avbryts av nyanserade bassolon och ett fåtal populistiska tonartshöjningar.”
Khemiri vann priset 2015 med romanen ”Allt jag inte minns” men han är inte den enda nominerade som redan finns på listan över tidigare vinnare. Även Lena Andersson prisades 2012 för boken ”Egenmäktigt förfarande”. Nu är hon nominerad för ”Studier i mänskligt beteende” som fick Dagens ETC:s recensent att joura henne till ”Sveriges nya Jan Myrdal”. Om någon av dem vinner priset i år kan de räknas in i samma kategori som Jessica Schiefauer, Cecilia Lindqvist, Kerstin Ekman, Per Olov Enquist, Ulf Nilsson, Jakob Wegelius och Bengt Jangfeldt som alla vunnit priset två gånger var.
Khemiri och Andersson har sällskap av Andrev Walden som debuterade med romanen ”Jävla karlar” tidigare i höstas. ”Beskrivningarna av tvärsäkert barnslig uppriktighet, asexuellt aningslösa och återkommande antaganden om just sex, naiv förtvivlan och rudimentär logik är den, inte helt oväntat, stora behållningen”, skrev Dagens ETC:s recensent om Waldens roman.
Även Sami Saids ”Satansviskningar”, Lyra Ekström Lindbäcks ”Moral” och Pär Hanssons ”Spindelbjörken” hittas bland de årets nominerade.
Vinnarna av årets Augustpris tillkännages den 27e november.