Strejken på Tesla handlar om något så enkelt som att fackförbundet IF Metall vill teckna ett kollektivavtal. Den backas genom allt fler sympatiåtgärder från svenska och nordiska fack. Internationella medier uppmärksammar stort den svenska strejken, som kanske kan inspirera fackföreningar att ta strid mot Tesla även i Tyskland, Frankrike och USA. Men för Metall finns ändå ett tydligt avgränsat mål.
Detta skulle omedelbart skulle uppnås om Tesla exempelvis lät sitt svenska dotterbolag gå med i Motorbranschens arbetsgivarförbund, där ett kollektivavtal redan finns. ”Vi skiter väl i Elon Musk”, säger Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkäla till SvD.
Fullt rimligt ur ett industrifackligt perspektiv. Men för många av oss andra finns i ärlighetens namn en ytterligare lockelse. Något som tycks inom lika nära räckhåll som ett kollektivavtal, nämligen Elon Musks personliga sammanbrott – mentalt och/eller finansiellt. Han är ju inte bara direktör för Tesla och rymdraketfirman SpaceX, utan även för Twitter som han råkade köpa, döpa om till ”X” och totalpaja. Den maktfullkomlige Musk har högerradikaliserats, börjat släppa in nazister och själv aktivt spridit antisemitiska konspirationsteorier, med följden att stora annonsörer lämnat plattformen.
Business Insider beskriver hur Elon Musk, som mellan 2019 och 2022 framstod som världens mest framgångsrika affärsman, nu ”håller på att knäckas” av den katastrofaffär det var att köpa Twitter. För lånade pengar. Just när världens räntor var på väg att vända uppåt. Att Twitter blivit en riktig förlustaffär kan tvinga Musk att sälja av aktier i Tesla.
Tesla – ett varumärke som allt mer associeras med att vara en skitstövel. Undertecknad är nog inte den enda fotgängare som noterat vilket bilmärke som är överrepresenterat när en bilist vägrar stanna vid ett övergångsställe. Då tänker man gärna: haha, hoppas strejken tvingar Tesla att lämna Sverige så att du aldrig kan laga din bil. Och att Elon Musk samtidigt tippar över kanten till att sjukskriva sig för utbrändhet, som vanligt folk.