Det är inte värdigt att Timbros nye vd attackerar seriös journalistik med lögner och svepande påståenden. När PM Nilsson skriver i Dagens Nyheter att ”klimatfrågan är existentiell” klingar orden falskt. Istället för att reda ut hur nära ekonomiska band hans företrädare på tankesmedjan knutit till den amerikanska oljeindustrin väljer PM Nilsson att gå till attack. Den nyligen pensionerade statssekreteraren dundrar på som en kolerisk kulturkrigare och kallar vår genomarbetade journalistik för ”konspirationsteorier”.
Mycket magert svar
Dagens ETC:s och Supermiljöbloggens granskning av Timbros mottagande oljepengar vilar på ett berg av bevis. Men av hänsyn till källskyddet kan vi i dagsläget inte publicera dokumenten i sin helhet. Därför har vi vid upprepade tillfällen erbjudit PM Nilsson att få ta del av allt relevant material. Redan tre veckor innan publicering började vi söka honom via telefon, mejl och besök på kontoret.
I sista stund skickade han ett magert mejlsvar via en pressperson. Inget mer. Det var först när Dagens Nyheters kulturchef Björn Wiman uppmärksammade vårt avslöjande på tidningens kultursidor som Timbro-toppen vaknade till liv. I sin replik säger PM Nilsson sig inte ha sett några bevis för att de tagit emot pengar från oljeindustrin.
Lyft fram klimatförnekare
Men enligt hans egen pressekreterare var det fossilfinansierade Atlas Network som betalade för resan när Timbros chefsekonom talade på ett möte i Warszawa 2022. Dessutom har ledande timbroiter skålat och umgåtts på oljelobbyns sammankomster i såväl Aten 2021 som i Köpenhamn 2018. Men PM Nilsson ser inga problem med det. Trots oljejättarnas bjudresor, lyxiga stipendievistelser och kontantinsättningar står Timbros personalstyrka fast vid sina ideal, likt stenstoder av opåverkbar bohusgranit.
Och i den mån tankesmedjans företrädare, klimatförnekande böcker eller nyhetsbrev råkat upprepa oljelobbyisterna talepunkter ”beror det på att medarbetare har tyckt och tänkt så”, skriver han. Utifrån det resonemanget var det alltså av ytterst obunden fri vilja som Timbro i åratal lyfte fram klimatförnekaren Fred Singer. Men hur kommer det sig att samme person också råkar vara en flitigt anlitad konsult åt just Exxon och andra oljebolag?
En av många andra frågor som lämnas obesvarade i PM Nilssons replik är varför Exxon, via hantlangarna i Atlas, under årtionden uppvaktat svenska politiker och Timbro-medarbetare utan att förvänta sig något tillbaka?
Demoniserat klimataktivister
Det är väl dokumenterat att Exxon och andra oljejättar industrin har slussat hundratals miljoner via Atlas Network till sina medlemsorganisationer. På ett mycket framgångsrikt sätt har de lyckats demonisera klimataktivister och spritt förvillande klimatrapporter. Fossilbolagen har fortsatt att finansiera desinformationskampanjer för att taktiken har visat sig vara mycket effektiv. Klimatåtgärder har skjutits på framtiden och svenska Timbro var en del av maskineriet från allra första början.
Tankesmedjans tidigare chef Mattias Bengtsson berättar i Dagens ETC att Atlas stod för notan när klimatförnekaren John Stossel reste till Sverige 1996. Han hade gärna tagit emot större stöd från oljeindustrin.
Transaktionerna finns väl dokumenterade i de hundratals fax, mejl och kopior på checkar som Dagens ETC och Supermiljöbloggens granskat.
Transaktionerna finns också väl dokumenterade i de hundratals fax, mejl och kopior på checkar som Dagens ETC och Supermiljöbloggens granskat. Hundratusentals kronor har slussats från Exxon och Atlas till Timbro genom åren. 1998 beskriver dokumenten en överföring från Exxon på 104 000 kronor i dagens penningvärde till Europa där Timbro är en av fyra mottagare. Och 1999 ökade oljejätten de europeiska anslagen till 140 000 kronor där Timbro är en av två mottagare. Enligt fax från Atlas till sin finansiär har Timbro använt oljepengarna till att översätta och producera nyhetsbrev som sprider villfarelser om klimatforskningen. Den svenska medlemsorganisationen beskrivs som en ”en potent allierad”.
Vårt erbjudande står kvar
Enligt Timbros nuvarande ledning har alla överföringar sedan länge upphört. PM Nilsson skriver i Dagens Nyheter att ”sedan 2003 tar Timbro och Stiftelsen Fritt Näringsliv inte emot några medel alls från externa aktörer”. Men om kranen stängdes av för över 20 år sedan varför är det så känsligt att diskutera transaktionerna på 90-talet?
Nu är ett ypperligt tillfälle att rycka upp huvudet ur oljesanden, öppna ögonen och läsa den gedigna dokumentation vi grävt fram. Vårt erbjudande står kvar. Vi kommer gärna och visar upp dokumenten.