Hoppa till innehållet

Klimat

Vietnam fängslar klimatexperter – men svenska företag storsatsar

Till innehåll

Dagens ETC

Vietnam får många applåder för sina ambitiösa klimatmål. Det har också gett diktaturen betydande inkomster i form av klimatbistånd från både EU och USA.

I mars reser Business Sweden dit med en stor delegation. Landets låga löner och gröna profil lockar små- och medelstora företag.

Men Vietnams klimatarbete är gravt skönmålat.

Regimen fängslar metodiskt kritiska klimatexperter och aktivister – något som lett till växande internationell kritik.

Solen har precis gått upp över den majestätiska Mekongfloden, livsnerven i Sydostasien. En röd sol färgar flodens vatten i ett grårosa skimmer. En liten fiskebåt pyntad med Vietnams röda flagga med den gula stjärnan stävar över vattnet. Varje kvadratmeter längs stränderna tycks vara tagen i anspråk. Det är räkodlingar, fiskodlingar som kokar av kattfisk, risfält, mangoträd och buskar med passionsfrukt. Två näshornsfåglar sitter på en gren och bligar.

Vi drabbades av en fruktansvärd torka 2024 som slog ut elproduktionen för stora industrier.

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.