
Marie, som tidigare kallades "Anna på Energimyndigheten" i medierna valde nyligen att bryta anonymiteten i en intervju med Dagens ETC. Men hon vill fortfarande bara framkomma med förnamn.
Bild: Johan CarlbergDagens ETC
Fackförbundet ST stämmer staten med krav på skadestånd till Marie som förlorade jobbet på Energimyndigheten för att ha deltagit i klimatgruppen Rebellmammornas manifestationer.
– Jag hoppas nu att jag vinner storvinsten, som skulle vara en vettigare klimatpolitik i nivå med vetenskapen – för barnens skull, säger Marie till Dagens ETC.

Text

Text
Vill du fortsätta läsa?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.