Det är den största gruppen någonsin med ekonomiska investerare som nu kräver hårdare insatser snarast för att minska koldioxidutsläppen och möta målen i Parisavtalet, skriver The Guardian.
Enligt CNN är det 415 olika investerare som tillsammans förfogar över tillgångar på astronomiska summor, närmare 300 000 miljarder kronor (32 biljoner dollar). Det motsvarar dubbla kinesiska ekonomin.
Gruppen av investerare höjer nu tonläget gällande klimatet: ”Mycket mer behöver göras av regeringarna för att skynda på omställningen från koldioxid och förbättra robustheten i vår ekonomi, samhälle och det finansiella systemet för klimatrisker”, skriver de i ett uttalande.
Kravet kommer medan världens ledare samlas i polska Katowice för COP24, FN-toppmötet om klimatet. Investerarna uppmanar bland annat att regeringarna fasar ut kolkraften och subventionerna till fossilbränslen, och att de sätter ett pris på koldioxidutsläpp.
Bekymrade över skillnader
Investerarna säger sig vara djupt bekymrade över skillnaderna i ambitioner mellan regeringar och vad som krävs för att begränsa den globala uppvärmingen långt under två grader, enligt Parisavtalets mål.
Uttalandet från investerarna ska överlämnas till världsledarna under veckan på COP24. Bland de som står bakom det finns några av världens största pensionsfonder, fondförvaltare och försäkringsbolag.
Chris Newton, från australiensiska investmentbolaget IFM Investors, som förfogar över 81 miljarder dollar, säger till The Guardian att problemen med klimatförändringarna har mötts av ”zombie-liknande respons” från beslutsfattarna.
– Det här ett recept för katastrof, eftersom påverkan av klimatförändringarna kan komma plötsligt, häftigt och katastrofalt, säger Newton.
Gruppen av investerare har även riktat sig till företag som BP, ExxonMobil och Chevron, och krävt att de ska höja målen för att minska koldioxidutsläppen, enligt CNN.
– Vi begär att de här företagen riktar om sina mål i linje med Parisavtalet, säger Mark van Baal, enligt CNN.