Hoppa till innehållet

Romina Pourmokhtari

Miljömålsberedningens ordförande: ”Jag känner viss besvikelse”

Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) och miljömålsberedningens ordförande Lars Tysklind höll en pressträff vid överlämningen av ett betänkande från beredningen under fredagen.

Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) och miljömålsberedningens ordförande Lars Tysklind höll en pressträff vid överlämningen av ett betänkande från beredningen under fredagen.

Bild: Claudio Bresciani/TT

Dagens ETC

Svekdebatt, påhopp och ett öppet gräl i medierna.

I dag lämnades den konfliktfyllda miljömålsberedningens betänkande in till regeringen efter en milt uttryckt skakig process.

Miljöpartiet och Vänsterpartiet är inte nådiga i sina domar och ordföranden själv erkänner att han är besviken.

– Det handlar om att det finns så mycket målkonflikter i de här frågorna, säger han.

Den ursprungliga tanken med miljömålsberedningen var att hitta en bred politisk samsyn bakom förslagen som skulle få Sverige att klara miljömålen. Den handlade alltså inte om att utreda OM Sverige skulle nå dessa, utan HUR. Det var den politiska verktygslådan man hade att komma överens om.

Besviken över konfliktnivån

Flera reservationer 

Hur mycket skog ska skyddas?

Otillräckliga verktyg

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.