Hoppa till innehållet

Flyg

Klart: Ny flyglinje mellan Växjö och Stockholm

Bild: Stina Stjernkvist/TT

Dagens ETC

Från och med början av juni kommer det vara möjligt att flyga reguljärt mellan Växjö och Stockholm. Flyglinjen har varit starkt omdiskuterad.

Kommentera

Linjen kommer att erbjuda cirka 24 avgångar varje vecka och möjliggöras med hjälp av lokala entreprenörer från Växjö, meddelar Västflyg i ett pressmeddelande.

Stödköp av 1000 biljetter

En "grön" satsning

Kritiserade siffror

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.