Hoppa till innehållet

Miljö

Här byggs Sveriges första containerhus

Just nu bor Linda Ulfsdotter och Thomas Jacobsson med sina tre barn i en byggbod på 20 kvadratmeter. Alldeles intill växer deras åtta gånger så stora blivande hem fram –  container för container.
Just nu bor Linda Ulfsdotter och Thomas Jacobsson med sina tre barn i en byggbod på 20 kvadratmeter. Alldeles intill växer deras åtta gånger så stora blivande hem fram – container för container. Bild: Bild: Karin Holmberg

Dagens ETC

Många drömmer om en villa vid vattnet, i det gröna men nära stan. Få har råd. För Thomas och Linda blev lösningen återvinning. – När vi fick idén att bygga ett containerhus kändes det bara helt rätt, säger Linda Ulfsdotter.

Vid vägens slut, nere vid den lilla insjön Hemmesta träsk på Värmdö i Stockholm, bor Linda Ulfsdotter och Thomas Jacobsson med sina tre barn i en byggbod på 20 kvadratmeter. Det är trångt, men alldeles intill växer deras åtta gånger så stora blivande hem fram – container för container.

Vill du läsa mer om hur vi kan bo och leva ekologiskt?

Ett svävande Tetris

”Ett hus vi kan stå för”

Vill du läsa mer om hur vi kan bo och leva ekologiskt?

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln