Hoppa till innehållet

Fossila bränslen

Fossilbilen på väg ut

Bild: Pontus Lundahl/TT

Dagens ETC

Fler människor i världen väljer elbil. Branschexperter förutspår att elbilar kommer att stå för 16,7 procent av den globala fordonsförsäljningen i år.

Samtidigt dyker försäljningen av bensin- och dieselbilar.

För att minska utsläppen från vägtransporter är det nödvändigt att fasa ut bensin- och dieselbilar till förmån för elbilar och andra former av transporter med låga utsläpp. Den här övergången har redan börjat. Enligt data från det internationella energisamarbetet International energy agency, IEA, peakade försäljningen av bilar med förbränningsmotorer 2018, och är sedan dess på väg ner. 

Elbilar går starkt i Sverige

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.