– Det är inget bra resultat. Jag ville ha mer, vi ville ha mer.
När De Grönas partiledare Robert Habeck blir intervjuad av den tyska tidningen Focus döljer han inte sin besvikelse över valresultatet och berättar att han inte längre kommer vara en del av partiledningen.
De Gröna fick 11,6 procent av rösterna i söndagens val vilket är en tydlig nedgång från förra valresultatet på 14,8 procent. Partiet kommer troligtvis inte heller bli en del av den nya regeringen eftersom en koalition mellan konservativa CDU och socialdemokratiska SPD ser ut som den mest troliga.
Robert Habeck, De gröna.
Bild:
Michael Probst
CDU:s klimatplan – ”svår att förstå”
Vad kommer då förändringarna i Tysklands politik innebära? Sophia Van Vügt är politisk kampanjledare med ansvar för klimat- och energifrågor på tyska Greenpeace, som är en kraftfull klimatorganisation i Tyskland. Hon är inte optimistisk.
– Den gröna politiken är definitivt under hot, konstaterar hon och fortsätter:
– CDU:s valprogram innehöll inte så många klimatförslag alls. De säger att de vill hålla fast vid målet att Tyskland ska vara klimatneutralt till 2045, men samtidigt vill de dra tillbaka mycket av den politik som har kommit de senaste åren och vars mål är att ta oss dit. Vi kan inte riktigt förstå hur de tänker sig att vi ska nå målet.
Sophia van Vügt på tyska Greenpeace är rädd att den tyska klimatpolitiken kommer försvagas kraftigt.
Bild:
Esra Klein/Greenpeace
Framför allt, förklarar hon, har CDU kampanjat mot redan genomförd politik på energi- och trafikområdet. Som Dagens ETC tidigare rapporterat har CDU, precis som högerextrema AFD, högröstat drivit opinion mot ett förbud av försäljning av fossilmotorer 2035. De har också förklarat att de vill dra tillbaka den nya lagen som reglerar att minst 65 procent av alla nyinstallerade värmesystem ska drivas av förnybar el. Även nya satsningar på kollektivtrafik kan vara hotade med den nya koalitionen, befarar Sophia Van Vügt.
Vind- och solenergin mår bra i Tyskland nu – jag hoppas att socialdemokraterna kan pusha utvecklingen framåt.
Ekonomin och invandringen
Under valrörelsen har tidningen Der Spiegel avslöjat att en påverkanskampanj från Rysland ligger bakom en särskilt utstuderad form av anti-klimatpropaganda i Tyskland. Över 270 fordon har attackerats i flera tyska städer och sabotörerna har velat göra klimataktivister och De gröna till syndabockar.
Hur stor betydelse kan dessa ryskorkestrerade påverkanskampanjer ha haft för valresultatet?
– Den frågan är knepig. Men eftersom attackerna inträffade för ett tag sedan bedömer jag att de inte har haft så stor betydelse i det stora hela.
Betydligt större vikt lägger hon vid fokuset på migrationsfrågorna och den stagnerade ekonomin. Fokuset på migration tror hon underblåstes när flera tragiska våldsdåd där asylsökande var inblandade skakade Tyskland under valrörelsen. Och den osäkra ekonomin gav energi till de politiker som hävdade att den sittande regeringen fördärvade landets finanser.
– Det finns mycket rädsla ute i samhället nu – och det drog de vinnande partierna nytta av, säger Sophia van Vügt.
Hoppas på sossarna
Att konservativa CDU har kritiserats för sin bristande klimatpolitik har flera svenska tidningar rapporterat om, däribland Dagens ETC. På EU-nivå har just CDU:s partigrupp EPP kritiserats hårt av gröna röster för att arbeta mot striktare klimatlagar. Men hur ser de tyska socialdemokraternas klimatpolitik ut?
Olaf Scholz socialdemokrater backar i valet, men kommer troligtvis få sitta i regering ändå, den här gången med konservativa CDU.
Bild:
Ebrahim Noroozi
– Varken de konservativa eller socialdemokraterna är starka på klimatområdet, men socialdemokraterna ligger gärna någonstans mittemellan De Gröna och CDU, förklarar Sophia van Vügt.
– Socialdemokraterna säger sig vilja driva en stark klimatpolitik och är förespråkare för regleringar för att ställa om energisektorn, så nu hoppas jag att de fortsätter fokusera på denna omställning. Vind- och solenergin mår bra i Tyskland nu – jag hoppas att socialdemokraterna kan pusha utvecklingen framåt.
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler.
Läs reglerna innan du deltar i diskussionen.
Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.