
Justitieminister Gunnar Strömmer (M) var med och grundade Centrum för rättvisa, som nu kritiserar regeringens lotteriförslag.
Bild: Lars Schröder/TTDagens ETC
Det som skulle ”dra åt kranen till S” kan bli ett dråpslag mot ideella föreningar. Det varnar flera remissinstanser i sina svar på förslaget att beskatta partiernas lotterier.
Centrum för rättvisa – grundat av justitieminister Gunnar Strömmer – anser att förslaget inskränker föreningsfriheten.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Mer pengar i statliga stöd till vapenexporten – även till utländska företag

Han utvisades trots varningar – nu lever barnen i skräck och isolering

Förtroendevald i facket om SD-kopplade infiltratören: ”Vision har blivit lurade”

Ledamöter om PFAS: ”När kommer konkreta förslag?”

Bildt gästar Vänsterpartiets regeringsskola: ”Jag ställer alltid upp”
