Hoppa till innehållet

Gängkriminalitet

Välkänd bilverkstad blev tortyrlokal – med hjälp av Dalen­nätverket

Bild: Polisen, Shutterstock, Dagens ETC (montage)

Dagens ETC

Östermalmsföretagaren anklagade en papperslös anställd för att ha stulit 50 000 euro. Med hjälp av Dalennätverket tillfångatogs den anställde inne på bilverkstaden Mr Cap. Han kläddes av naken, misshandlades och hotades under en hel natt. Nu är tre män dömda för människorov och misshandel – men Mr Caps Sverigeledning vill inte svara på frågor.

– Jag kan inte sätta mig in i det här, säger Eric Severin, ägare till moderbolaget vid tidpunkten.

Kommentera

Det vita kakelgolvet är blankpolerat. I taket hänger kraftiga lysrör och i receptionen står svarta skinnfåtöljer. Golvmattor, vepor och dörrar bär den välkända verkstadskedjan Mr Caps gulsvarta tryck. Hit söker sig kunder för lackskydd, fordonsåterställning och biltvätt. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.