Hoppa till innehållet

Inrikes

Svensk sjukvård är dåligt rustad mot cyberattacker

Enligt en rapport från IT-säkerhetsföretaget Check Point ökade cyber­attacker mot sjukvården med 45 procent globalt mellan november och januari. I Sverige är siffran 32 procent.
Enligt en rapport från IT-säkerhetsföretaget Check Point ökade cyber­attacker mot sjukvården med 45 procent globalt mellan november och januari. I Sverige är siffran 32 procent. Bild: Bild: Tomas Oneborg/SvD/TT

Dagens ETC

Cyberattacker är ett växande hot och under pandemin har angreppen mot sjukvården ökat. Nyligen utsattes Folkhälsomyndigheten för ett intrångsförsök. – Vi har inte tagit cybersäkerhet på lika stort allvar som andra länder, säger Pontus Johnson på Centrum för cyber­försvar och informationssäkerhet.

Fler sjukhus runt om i världen har det senaste året utsatts för så kallade ransomware-attacker – ett digitalt utpressningsprogram som bland annat tar viktiga filer som gisslan via kryptering. En cyberattack mot Irlands sjukvårdssystem i maj paralyserade delar av landets vård i flera dagar, enligt New York Times. Attacken gjorde att sjukvården i landet förlorade åtkomsten till patientjournaler, försenade covid-tester och tvingade fram avbokningar av patientmöten.

Skickade varning

Utvecklar reservrutiner

Sverige ligger efter

Stora cyberattacker

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser