
Elisabeth Svantesson (M) innan riksdagens budgetdebatt.
Bild: Max V KarlssonDagens ETC
Budgetdags. Under onsdagen fattar riksdagen beslut om ramverket för statens budget 2025. Finansminister Elisabeth Svantesson tar ett ärevarv och konstaterar att även denna budget ser ut att gå igenom utan hinder.
Hon tonar ner den försäljning av SBAB som hon öppnade för i fredags men håller fast vid att staten äger för många bolag. Och banken står i skottgluggen.
– Det är inte självklart att staten ska äga en bank. Det är kanske bättre att reglera och kontrollera, säger Elisabeth Svantesson.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Ingen förundersökning inleds mot V-topp

Nazister i stort slagsmål – fotbollsmatch ställdes in

Tio år med Ebba Busch: Underbarnet från Livets ord

Roligare jobb än på 50 år – men mer stressiga

Tesla rundar blockaden igen – har öppnat laddstation intill hamburgerkedja
