Hoppa till innehållet

Inrikes

Sköt 14-åring i ansiktet på skoltoalett – 15-åring döms

Skjutningen skedde inne på en av skoltoaletterna.

Skjutningen skedde inne på en av skoltoaletterna.

Bild: Polisen

Dagens ETC

Den 15-åring som sköt en 14-åring på en skoltoalett i Stockholmsområdet i höstas döms nu för försök till mord, stämpling till mord och grovt vapenbrott. Själv har han hävdat att skjutningen var ett misstag.

Den 4 september förra året sköt 15-åringen sin 14-årige skolkamrat i ansiktet på en toalett på Trångsundsskolan i Huddinge utanför Stockholm. Enligt polisens förundersökning hade 15-åringen fått pistolen för att genomföra ett morduppdrag på en annan person. 

Vill du fortsätta läsa?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.