Hoppa till innehållet

Flyktingpolitik

SD vill sätta flyktingar i förvar – för att slippa vaccinera

Asylsökande, kvotflyktingar och personer utan tillstånd att vistas i Sverige ska erbjudas gratis grundvaccinering, det beslutade hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Stockholm i tisdags.

Asylsökande, kvotflyktingar och personer utan tillstånd att vistas i Sverige ska erbjudas gratis grundvaccinering, det beslutade hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Stockholm i tisdags.

Bild: Fredrik Sandberg/TT

Dagens ETC

Sätt flyktingar i förvar istället för att vaccinera dem – så minskar risken att resten av befolkningen smittas. Det föreslår Sverigedemokraterna i Region Stockholm efter ett beslut om att asylsökande ska erbjudas gratis vaccin.

Kommentera

Asylsökande, kvotflyktingar och personer utan tillstånd att vistas i Sverige ska erbjudas gratis grundvaccinering. Det beslutade hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Stockholm i tisdags. Tidigare har det bara gällt barn under 18 år och flyktingar från Ukraina. Men redan i budgeten för 2024 föreslog regionstyret att gratis grundvaccinering bör omfatta alla – och nu har beslutet klubbats.  

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.