Hoppa till innehållet

Reportage

Samverkan för en säkrare framtid

Samverkan är kul! Merja Willman från Norrköpings kommun och Mattias Hjerpe från universitetet drar åt samma håll.
Samverkan är kul! Merja Willman från Norrköpings kommun och Mattias Hjerpe från universitetet drar åt samma håll. Bild: Bild: Titti Knutson

ETC Norrköping

När klimatet förändras påverkar det många kommunala verksamheter. I skuggan av de globala larmrapporterna pågår ett långsiktigt arbete i Norrköping för att öka lokalsamhällets motståndskraft mot konsekvenserna av ett varmare klimat.

Det var på vintern 2014 som kommunfullmäktige fattade beslut om att ta fram en plan för hur beredskapen mot klimatförändringens konsekvenser i Norrköpings kommun skulle kunna förstärkas. I samma veva tog Mattias Hjerpe, föreståndare för universitetets Center för klimatpolitisk forskning (CSPR), kontakt med Norrköpings starke man Lars Stjernqvist för att undersöka om det fanns intresse för samverkan i någon form.

BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS

Positiva bieffekter

Beredda medborgare

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Norrköping!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln