Hoppa till innehållet

Politik

S vill stoppa gängen med domstolsliknande nämnder för barn – nu tvekar Tidö

Bild: TT

Dagens ETC

Domstolsliknande nämnder som ska döma ut brottsförebyggande åtgärder för barn som riskerar att hamna i kriminalitet. Enligt Tidöavtalet ska det prövas för att få stopp på rekryteringen till gängen. När remissinstanserna varnar för diskriminering och för att små barn kan pekas ut som kriminella, har regeringen börjat tveka. Men då trycker S på.

– Bara mer resurser räcker inte, säger Fredrik Lundh Sammeli, vice ordförande i riksdagens socialutskott.

De har funnits i Danmark sedan 2019. Ungdomskriminalitetsnämnder där domare, polis och socialtjänst beslutar om brottsförebyggande åtgärder för barn som är dömda eller misstänkta för brott. Åtgärderna kan vara alltifrån utegångsförbud efter en viss tid, att barnen måste gå i skolan och delta i vissa aktiviteter till att de tas från sina föräldrar och placeras i familjehem. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.