
Polisen klarade upp många fler skjutvapenmord 2023 än vad de gjorde året innan. Johan Olsson, chef för Nationella operativa avdelningen, förklarar för Dagens ETC vad polisen gjort för att dämpa en del av den grova gängkriminaliteten.
Bild: Caisa Rasmussen/TTDagens ETC
Fler uppklarade dödsskjutningar. Färre dödade. Och färre skadade. Det är polisens facit för 2023.
För Dagens ETC förklarar Nationella operativa avdelningens chef Johan Olsson vad polisen gjort för att dämpa en del av den grova gängkriminaliteten. Men han påminner också om vad som måste till för att vända utvecklingen på riktigt.
– Lyckas vi inte med det är vi körda, säger han.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

S: Staten och näringslivet ska kroka arm

Högerkampanjerna som vill misskreditera Joakim Medin

Tunga avhopp i L – minister och partisekreterare lämnar på studs

Här går Wallenberg in på Vänsterpartiets möte – ”Ser fram emot det”

Välgörenhetstopp anmäldes för sexuella trakasserier – anmälaren straffades
