I början av juni larmades polisen till toppmoderatens hem efter att en studentfest urartat i slagsmål. Enligt familjemedlemmarna började bråket när politikern, av oklar anledning, slog sin svärson i ansiktet varefter politikerns vuxna dotter och minderåriga son försökte gå emellan.
Dottern, som ska ha haft sin två månader gamla bebis i famnen under delar av misshandeln, ska sedan ha fått utstå sparkar, slag och spottloskor. Pappan ska också ha dunkat dotterns huvud i väggen och tagit stryptag på henne tre gånger på kort tid.
– Han är så sjukt stark. Och jag trodde fan när han ströp mig, alla tre gångerna, att nu den här gången... den här gången klarar jag mig inte, den här gången är det kört, säger dottern i förhör.
Upprepat våldsam
Efter att polisen anlände till studentfesten har utredningen mot mannen, som har suttit häktad sedan gripandet, växt efter att familjemedlemmarna berättat om fler händelser. Vid ett tillfälle ska han ha hotat sin fru och dotter med “sticka kniven i dem”, eftersom frun ville ta ut skilsmässa. Vid ett annat tillfälle ska han, då han inte ville låna ut sin bil, ha tagit tag i sin andra vuxna dotters hår för att sedan slå henne med en toffla. Den minderåriga lillebrodern ska även då ha bevittnat misshandeln och gått emellan.
– Det här har hållit på så länge, jag minns inte ens när det började [...] Jag har inbillat mig att alla föräldrar är så här, fast jag vet att det inte är så, säger en av döttrarna i förhör.
Mannen är också dömd för flera våldsbrott sedan tidigare. Senast 2014, då han fick avtjäna sex månader i fängelse efter att misshandlat en främling i en mataffär med en konservburk.
Förtroendet till slut förbrukat
Då hans brottsregister uppdagades resonerade Moderaterna i kommunen att han “förtjänade en andra chans” – en chans som nu är förbrukad, enligt partiets gruppledare i kommunen.
– Vi har uppmanat honom att avsäga sig sina uppdrag och det har han gjort skriftligen. Kanske kommer vi att vara lite försiktigare när vi rekryterar nya personer i framtiden. Det är svårt att svara på det, säger han.
Åklagaren Emma Essemo Lorenzen berättar att moderaten under huvudförhandlingarna varken har förnekat eller erkänt brotten han nu döms för.
– Det som har hänt är inte mer än normalt tjafs, sa moderaten i förhör.
Mannen döms nu till sju månaders fängelse för flera fall av misshandel. Han döms också för olaga hot och barnfridsbrott, då både hans nyfödda barnbarn och unga son har bevittnat våldet han utsatt sina döttrar för. Förutom fängelsedomen ska han betala skadestånd till offren på drygt 100 000 kronor sammanlagt.