
Det kan vara hårt i politiken. Emelie Nyman tror att hon haft en uppväxt som rustat henne. ”Har man varit en ADHD-unge som fått sin diagnos först i vuxen ålder har man blivit hårdhudad. Är man en tjej som tar plats är man inte alltid omtyckt”
Bild: PrivatDagens ETC
I skuggan av konflikterna i moderpartiet blir det nu kamp om ordförandeposten i Centerpartiets ungdomsförbund (Cuf).
Valberedningen vill att kadetten Melinda Prick tar befälet över det stormiga förbundet. Men vice ordföranden Emelie Nyman tar strid.
Dagens ETC intervjuar henne direkt från Washington om att hon har en folkpartist som sin största politiska förebild och vill att Cuf ska kännas coolt.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Röda slaget om förorten: välfärdsmiljarder och nedrivna hus

”Det finns en prestationspress i samhället”

De gjorde som Ulf Kristersson ville – riskerar nu utvisning

Turkiet bekräftar: Joakim Medin anklagad för att ”förolämpa presidenten”

Chefredaktören: Anklagelserna är falska – släpp Joakim Medin
