Det var när IVO inspekterade verksamheten i höstas som de upptäckte att kommunen måste skärpa sig på ett flertal punkter. Bland annat ska det alltid fattas beslut om att starta en utredning om det finns misstanke om att ett barn blir utsatt för våld eller övergrepp i hemmet. IVO skriver i rapporten att kommunen trots att den fick anmälningar om sådant inte gjorde något.
– Socialtjänstlagen säger att utredningen ska startas senast 14 dagar efter att någon har anmält misstanke om våld eller övergrepp mot ett barn. Socialtjänsten ska gå till botten med misstankarna och utreda om det ligger något bakom dem. Kommunen måste vara säker på att barn inte utsätts för sådant som de inte ska utsättas för, säger Carolin Persson.
Ett annat fall som tas upp i rapporten gäller ett barn som lämnades till en släkting när föräldern som var ensamstående försökte ta livet av sig. Socialtjänsten ringde släktingen för att höra om allt var bra och lät sig nöja med beskedet att så var det.
– Förutom att verkligen utreda om så var fallet så diskuterades barnets situation med tredje part. Det får inte socialtjänsten göra hur som helst och absolut inte utan att först ha inlett en utredning om barnets situation. Justitieombudsmannen har särskilt påpekat detta, säger Carolin Persson.
Bland andra punkter som IVO kritiserar kommunen för är att det saknas journalföring om vem som är omhändertagna barns särskilda socialsekreterare.
– Det är viktigt när barnet blir vuxet att det ska kunna gå tillbaka i journalerna för att få reda på vem som var ansvarig för vad under tiden barnet varit omhändertaget, säger Carolin Persson
”Det är bra att felen uppmärksammas”
Andra punkter som får kritik i rapporten är bristen på ledningssystem och att kommunen inte besöker familjehemsplacerade barn så ofta som Socialstyrelsen rekommenderar. IVO påpekar att myndigheten inte har tagit med ensamkommande flyktingbarns situation i rapporten.
– Ljusnarsbergs kommun får inte fortsätta brista som de har gjort. Kommunen har begärt förlängd svarstid med en månad för vilka åtgärder de ska vidta. IVO vill ha svar på hur förändringarna ska genomföras och vem som är ansvarig för att det sker, säger Carolin Persson.
– Det är inte mycket att säga om IVO:s kritik. Den stämmer ju, säger Ingemar Javinder (S), ordförande bildnings- och omsorgsutskottet i Ljusnarsberg.
– Det är bra att felen uppmärksammas. Vi har ett ansträngt läge inom socialtjänsten. Vi har tagit emot många ensamkommande flyktingbarn och även om IVO:s kritik inte gäller hur vi tar hand om dem så påverkar det övrig verksamhet, säger Natile Peart (MP), vice ordförande bildnings- och omsorgsutskottet i Ljusnarsberg.
– Vad vårt svar blir är än så länge för tidigt att säga men det är klart att vi ska åtgärda felen som har blivit påtalade i rapporten, säger Ingemar Javinder.