Hoppa till innehållet

Europeiska unionen (EU)

Ledamöter om PFAS: ”När kommer konkreta förslag?”

Heléne Fritzon (S).

Heléne Fritzon (S).

Bild: Alexis Haulot

Dagens ETC

Larmen haglar. I dagarna har farliga evighetskemikalier visat sig förekomma även i vin. Samtidigt går arbetet med att begränsa användningen av PFAS alldeles för långsamt, enligt flera EU-parlamentariker.

Kommentera

I januari avslöjade en grupp journalister inom Forever lobbying project, däribland Dagens ETC, en stor och organiserad lobbykampanj för att motarbeta EU:s lagstiftningsförsök att begränsa användningen av PFAS. När EU-kommissionen under torsdagsmorgonen redogjorde för vad som faktiskt händer med förslagen var tonläget uppskruvat.  

Skickas till Ukraina

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.